Kontakt
OMV webstránky
OMV webstránky
OMV Websites
Skupina OMV www.omv.com Rakúsko www.omv.at Bulharsko www.omv.bg Česká republika www.omv.cz Nemecko www.omv.de Maďarsko www.omv.hu Nórsko www.omv.no Nový Zéland www.omv.nz Rumunsko www.omv.ro Srbsko www.omv.co.rs
Borealis Websites
Borealis Group www.borealisgroup.com
OMV Gas Websites
OMV Gas www.omv-gas.com Rakúsko www.omv-gas.at Nemecko www.omv-gas.de Maďarsko www.omv-gas.hu Holandsko www.omv-gas.nl
Zavrieť

Najlepší výlet na leto? Spoznajte najkrajšie miesta Slovenska

Leto je stvorené na cestovanie! Hory i voda, hrady i drevenice, pohoda i zážitky - na to, aby ste prežili perfektné prázdniny, nemusíte ani opustiť Slovensko. Stačí, ak nasadnete do auta, zídete z diaľnice, otvoríte oči a necháte sa unášať krásami, ktorými naša krajina oplýva. Vybrali sme pre vás desať miest, ktoré možno nie sú na prvom mieste v turistických zoznamoch, no na ktorých návštevu tak skoro nezabudnete.

Hrad: Stará Ľubovňa

Na Slovensku je približne 180 hradov, no len dva sa môžu pochváliť tým, že ukrývali korunovačné klenoty. Kým tie uhorské skrývali pred Turkami v Bratislave, poľské korunovačné klenoty našli svoj dočasný úkryt pred postupom švédskych vojsk na Ľubovnianskom hrade. Dominantné opevnenie na kopci nad riekou Poprad ťažilo zo svojho postavenia na hranici - stretol sa tu napríklad uhorský kráľ so svojim poľským náprotivkom - a svoje najlepšie časy zažilo v čase, keď sa dostalo do poľského zálohu. Pochváliť sa môže aj tým, že tu Poliaci väznili uhorského dobrodruha Mórica Beňovského. Skanzen pod hradom návštevníkom priblíži architektúru severovýchodného Slovenska z prelomu 19. a 20. storočia.

https://www.hradlubovna.sk/sk/home-sk/

zdroj: Wikimedia, Miro Svorc

Jaskyne: Slovenský kras

Z vysokých brál rovno do podzemia - a žiadny iný kus Slovenska neskrýva pod povrchom toľko krásy, ako územie medzi Revúcou a Košicami. V Slovenskom krase sa nachádza viac ako 1300 jaskýň, pričom navštíviť môžete Domicu, Gombaseckú, Jasovskú a Krásnohorskú jaskyňu. Unikátna nielen na Slovensku je však Ochtinská aragonitová jaskyňa - na celom svete môžete nájsť už len dve ďalšie jaskyne tohto typu.

http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/12-ochtinska-aragonitova-jaskyna

http://npslovenskykras.sopsr.sk

zdroj: Wikimedia, Jojo

Unikát: Historická lesná úvraťová železnica

Ak vám už cesty nestačia, presadnite na koľaje. Kysucká železnička vás povozí nielen krásnou prírodou, ale i v čase. Trať vo Vychylovke prechádza cez areál expozície Kysuckého múzea; zachovaný úsek prekonáva na poldruhakilometrovej vzdialenosti prevýšenie viac ako 200 metrov. Úvraťový systém je jeden z dvoch, ktoré sa v Európe doteraz zachovali.

https://www.kysuckemuzeum.sk/historicka-lesna-uvratova-zeleznica-hluz/

zdroj: Wikimedia, Pecik

Zážitok: Park nočnej oblohy

Ak žijete vo veľkom meste, v noci na oblohe napočítate len desiatky hviezd. Na Slovensku je však miesto, kde si môžete prezrieť Mliečnu dráhu v rovnakej kvalite ako kedysi naši predkovia – chránené zo všetkých strán horami a ďaleko od všetkých veľkých sídiel sa nachádza najtmavšie miesto Slovenska, Park nočnej oblohy Runina. V obklopení Národného parku Poloniny uvidíte na nebi toľko hviezd ako nikdy predtým.

http://poloniny.svetelneznecistenie.sk/park-tmavej-oblohy/

zdroj: Wikimedia, Dennis

Voda: Mlyny na Malom Dunaji

K letu patrí neodmysliteľne aj voda. Ak však netúžite po preplnených kúpaliskách a nelákajú vás atrakcie akvaparkov, zablúďte na južné Slovensko. Na Malom Dunaji tu leží viacero vodných mlynov. V Jelke, Kolárove, Dunajskom Klátove či Tomášikove môžete niektoré z nich obdivovať v pôvodom stave a s prevádzkyschopným mlynským zariadením. V Jelke sa navyše môžete v plytkej a lenivej rieke osviežiť, neopakovateľným zážitkom je i splav, ktorý zvládnu aj menej skúsení vodáci.

https://www.muzeumgalanta.sk/vysunute-expozicie/vodny-kolovy-mlyn-jelka-1/

https://www.muzeumgalanta.sk/vysunute-expozicie/vodny-kolovy-mlyn-tomasikovo/

zdroj: Wikimedia, Ing. Mgr. Jozef Kotulič

Vyhľadávač čerpacích staníc

Motorové oleje