OMV webstránky
Zavrieť
img_schwechat_refinery_sk

Technický problém v rafinérii v rakúskom Schwechate spôsobil čiastočný odklad opätovného spustenia po plánovanej údržbe

Spoločnosť OMV informuje, že došlo k technickému problému v rafinérii vo Schwechate, v ktorej od 19. apríla 2022 prebiehala plánovaná údržba. Dve osoby utrpeli ľahké zranenia. Incident poškodil hlavnú destilačnú jednotku ropy. Opätovné uvedenie rafinérie do prevádzky sa z tohto dôvodu čiastočne oneskorí. Aktuálne prebieha obhliadka škôd a vyhodnocovanie dĺžky trvania odstávky. Spoločne s obchodnými partnermi a dodávateľmi pracujeme na zmierňovaní dopadov na dostupnosť produktov.

S predajmi v rámci skupiny 36 miliárd eur a približne 22 400 zamestnancami v roku 2021 je OMV jednou z najväčších obchodovateľných priemyselných spoločností Rakúska.

OMV, prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Borealis, patrí v odvetví chemikálií a materiálov medzi popredných svetových dodávateľov pokročilých a cirkulárnych riešení v oblasti polyolefínov. Je lídrom na európskom trhu základných chemikálií, hnojív a v mechanickej recyklácii plastov. Spoločne so svojimi dvoma veľkými spoločnými podnikmi - Borouge (spolu s ADNOC v Spojených arabských emirátoch a Singapure) a Baystar™ (spolu so spoločnosťou TotalEnergies, ktorá sídli v USA) - dodáva Borealis produkty a služby zákazníkom na celom svete.

V segmente rafinácie OMV vyrába a prináša na trh palivá ako aj vstupné suroviny pre chemický priemysel. Prevádzkuje tri rafinérie v Európe a vlastní 15 % podiel v rafinérskom spoločnom podniku v Spojených arabských emirátoch. Spoločnosť OMV taktiež prevádzkuje približne 2100 čerpacích staníc v desiatich európskych krajinách. Popri tom jej aktivity zahŕňajú Gas & Power Eastern Europe, kde taktiež prevádzkuje plynovú elektráreň v Rumunsku. V rámci prieskumného a produkčného segmentu OMV vykonáva prieskum a ťažbu ropy a zemného plynu v štyroch kľúčových regiónoch: strednej a východnej Európe, na Blízkom východe a v Afrike, v Severnom mori a v Ázii a Pacifiku. Priemerná denná ťažba v roku 2021 zahŕňala aj produkciu spoločného podniku v Rusku a dosiahla 486-tisíc barelov denne s dôrazom na zemný plyn (~60 %). Od 1. marca 2022 už ruské subjekty nie sú konsolidované. Aktivity OMV zahŕňajú aj Gas Marketing Western Europe, kde prevádzkuje aj plynové zásobníky v Rakúsku a Nemecku.

OMV sa plánuje zmeniť z integrovanej ropnej, plynovej a chemickej spoločnosti na popredného poskytovateľa inovatívnych a udržateľných palív, chemikálií a materiálov a zároveň prevziať vedúcu globálnu úlohu v cirkulárnej ekonomike. Zmenou na nízkouhlíkové podnikanie sa spoločnosť OMV snaží dosiahnuť najneskôr do roku 2050 stav net zero vo všetkých troch kategóriách.

Motorové oleje