OMV webstránky
Zavrieť
img_OMV 30_CS-OMV-Heckova16-ku-9

OMV oslavuje 30 rokov pôsobenia na Slovensku

Dve lastovičky robia leto, komentoval motoristický magazín STOP v máji 1991 otvorenie prvej dvojice čerpacích staníc OMV na Slovensku. Odvtedy ich pribudlo ďalších takmer sto. Za tridsať rokov pôsobenia priniesla OMV na Slovensko koncept, ktorý stojí na kvalite, čerstvosti, príjemnej atmosfére a špičkových službách.

„Z prvých komerčných rádií vtedy zneli novinky od Madonny, Pauly Abdul či Bryana Adamsa, vo veľkom sme prekresľovali hranice na mape Európy a československí hokejisti si na majstrovstvách sveta posledný raz zmerali sily so Sovietskym zväzom,“ približuje dobu veľkých spoločenských a ekonomických zmien zo začiatku deväťdesiatych rokov Peter Vyšný, konateľ slovenskej OMV.

V tom čase sa začala písať aj história OMV na Slovensku. Na začiatku bol podpis dohody československého štátneho podniku Benzinol s rakúskou štátnou akciovkou, po ktorom ÖMV prevzala prvú čerpaciu stanicu v bratislavskej Rači na Hečkovej ulici. V januári 1991 rakúska spoločnosť dodala prvý náčrt plánovej rekonštrukcie. Po štyroch mesiacoch už na modernej a v tých časoch nevídanej čerpacej stanici natankovalo prvé auto.

„Veľmi nás teší, že za 30 rokov pôsobenia na slovenskom trhu sa už OMV stala symbolom vysokej kvality. Pozeráme sa však aj do budúcnosti a už teraz pracujeme na ďalších možnostiach, ako zážitok z návštevy čerpacej stanice OMV vylepšiť,“ dodáva Michal Kubinec, retail manager OMV Slovensko.

Za tri desaťročia sa spolu so sieťou čerpacích staníc rozrástol i počet ľudí, ktorí reprezentujú farby spoločnosti. V roku 1991 rozbiehalo aktivity OMV na Slovensku 11 ľudí, dnes ich je už 172, konkrétne 130 žien a 42 mužov.

„Tvrdí sa, že firma je len taká dobrá, akí dobrí sú jej zamestnanci," hovorí Jana Palkovičová, department manager HR pre OMV Slovensko, Česko a Maďarsko. „Aj preto venujeme naozaj veľkú pozornosť tomu, aby sa u nás ľudia cítili dobre, boli adekvátne ohodnotení a mohli napredovať. Vieme, že táto investícia sa nám bohato vráti na špičkových službách a tým i na spokojných zákazníkoch," dodáva.

„Pumpárska robota bol môj veľký detský sen. Už ako chlapec som miloval úžasnú vôňu benzínu. Keď sa mi naskytla príležitosť robiť pre OMV, bez váhania som si ten sen splnil.“
Henrich Horváth, prevádzkovateľ ČS OMV Badín

„Pracujeme pod silnou značkou, ktorá udáva hlavný smer, no stále môžeme vložiť do práce aj kus seba. Čerpacia stanica je taký domov na cestách. Robíme všetko pre to, aby od nás zákazníci odchádzali dobre naladení.“
Mário Markovič, prevádzkovateľ ČS Púchov a ČS Trenčín


OMV v prvom rade priniesla na trh moderné palivá najvyššej kvality. Tím OMV Innovations neustále pracuje na tom, aby palivá MaxxMotion boli o krok pred neustále prísnejšími priemyselnými normami a požiadavkami. Napríklad vlani uzrela svetlo sveta vylepšená receptúra MaxxMotion. Vyšší podiel aditív a čistiacich molekúl pozitívne vplýva na spoľahlivosť motora a poskytuje zákazníkom ďalšiu pridanú hodnotu. Čísla hovoria za všetko – prémiové palivá MaxxMotion preukázateľne zvyšujú výkon a znižujú opotrebenie motora, ktorý udržiavajú v čistote a predlžujú jeho životnosť.

Svoje špičkové produkty ponúka OMV nielen vodičom na cestách, ale aj spoločnostiam. Za 30 rokov pôsobenia na Slovensku predala veľkoobchodne toľko nafty, že by to na obídenie sveta stačilo 750-tisícom nákladiakom, a toľko benzínu, že by s ním okolo zemegule mohlo prejsť 640-tisíc osobných áut. O kvalite palív svedčí aj fakt, že všetky slovenské najväčšie automobilky práve nimi plnia prvú nádrž svojich novovyrobených vozidiel.

„MaxxMotion je top produkt. Tankujem ho aj ja. Čistí motor, chráni auto pred rôznymi škodlivinami. Tomuto sa nič z iných čerpacích staníc nevyrovná. MaxxMotion znamená revolúciu v palivách a OMV je v tomto jednotka.“
Andrej Gregorovič, obsluha ČS Jarovce

„Za najvýznamnejší produkt v ponuke OMV považujem palivá MaxxMotion. Ich kvalita sa nedá porovnávať s konkurenciou. Vravím to z vlastnej skúsenosti. Tankujem len naše prémiové palivo a ten rozdiel v správaní motora cítim.“
Lukáš Filo, obsluha ČS OMV Zamarovce


Veľkou zmenou postupne prešli aj samotné čerpacie stanice. Rekonštrukciou nadobudli moderný vzhľad, sú prehľadné a vzdušné. S premenou súvisí aj vylepšenie existujúcich služieb a sortimentu. Čerpacie stanice sa stali miestom, ktoré vodiči vyhľadávajú nielen vtedy, keď potrebujú doplniť obsah nádrže. Láka ich aj vynikajúca ponuka kávy či občerstvenia. Káva, ktorú si každodenne vychutnávajú tisíce motoristov, pochádza zo slávnych talianskych pražiarní Gimoka. Na receptúre pracoval tím baristov a špecialistov a výsledkom je nápoj s unikátnou a vyváženou arómou a nadýchanou penou. Jej tajomstvo sa skrýva v najjemnejšom talianskom pražení a výbere surovín z najlepších svetových FAIRTRADE plantáží. Len nedávno do ponuky pribudli i osviežujúce ľadové kávy s rôznymi príchuťami a novinka, single origin FAIRTRADE káva Columbia.

Obľúbené sú aj čerstvé bagety OMV – najmä možnosť nechať si ich zapiecť v špeciálnej piecke, vďaka ktorej je pečivo chrumkavé a teplé, no prílohy zostanú osviežujúco lahodné. Hoci veľký priestor dostáva klasika, OMV neustále ponúka zákazníkom i nové chute – aj v spolupráci so známymi šéfkuchármi.

„Najvýznamnejšie novinky prichádzajú najmä v sortimente gastra. Spomínam si ešte na Afro coffee a neskôr kávu pod našou značkou VIVA, najnovšie je to single origin káva Columbia. Veľmi významným prelomom bola príprava a predaj čerstvých bagiet. Za posledné dva roky bolo novinkou zaradenie produktov pod značkou VIVA, či už ide o ľadovú kávu, orieškové zmesi, zdravé tyčinky, VIVA vitamínové vody a čaje či dokonca VIVA kapsuly do kávovarov.“
Renáta Rafajová, department manager Convenience retail

 

„Pre mňa je naj produktom OMV káva. Som veľká kávičkárka, a preto poznám chúťky podobne naladených. Je dôležité, že OMV kladie veľký dôraz na jej kvalitu a  vynovovanie kávovarov. Aj naši zákazníci to vnímajú pozitívne.“
Viera Vranová, prevádzkovateľka ČS OMV Zamarovce a ČS OMV Považská Bystrica


Hoci z výhod čerpacích staníc OMV vďaka ich hustej sieti môžu ťažiť všetci motoristi, na členov vernostného klubu OMV SMILE & DRIVE čaká ešte niečo viac. Za nákupy vybraných tovarov a služieb môžu zbierať bonusové body, ktoré sa dajú vymeniť za množstvo okamžitých odmien.

Výhody prinášajú aj palivové karty. OMV ich už vydala toľko, že ak by sme všetky aktívne OMV Cards položili na seba, presiahli by výšku bratislavského pamätníka Slavín. Komplexný balík služieb palivových kariet si za tri desaťročia vybrali už tisíce spoločností. Vďaka nim majú k dispozícii bezhotovostné tankovanie v rozsiahlej celoeurópskej sieti čerpacích staníc OMV i v rámci siete Routex na viac ako 20-tisíc čerpacích staniciach v 33 krajinách. Okrem platby na faktúru umožňujú karty aj mýtne služby vo viac ako 25 krajinách, online správcovský systém kariet, refundáciu DPH a spotrebnej dane alebo medzinárodnú asistenčnú službu.

Týmto sa však ponuka služieb nekončí. Čerpacie stanice OMV sa za tri desaťročia zmenili na centrá, v ktorých si motoristi dokážu vyriešiť veľa svojich každodenných potrieb na jednom mieste. Priamo na čerpacích staniciach si zákazníci môžu kúpiť lístky na kultúrne a športové podujatia, ale i vyzdvihnúť a podať poštové zásielky.

„Poviem to stručne: značka OMV je synonymom kvality, spoľahlivosti a inovácií. Viac dodať netreba.“
Marián Socha, prokurista OMV Slovensko / retail support manager SK/CZ/HU/SI


„Palivá MaxxMotion, AdBlue, mýtny systém, elektronické diaľničné známky, služby Ticketportal na nákup vstupeniek, možnosť podania a vyzdvihnutia balíkov – počas rokov môjho pôsobenia v OMV som neustále svedkom zavádzania noviniek v oblasti výrobkov a služieb. Sledujem, ako sa čerpacie stanice menia na multifunkčné strediská.“
Miriam Fellingerová, sales manager


Okrem ďalších pripravovaných služieb kladie OMV veľký dôraz na udržateľnosť. Vývoj čoraz šetrnejších autoumyvární, odstraňovanie zbytočných plastových obalov a zavádzanie ďalších inovácií dokazuje, že ekologické riešenia majú prioritu.
Keďže dnes už i bežné automobily s naftovým motorom musia dopĺňať AdBlue®, karbamidový roztok, ktorý po vstreknutí do výfukového systému rozkladá škodlivé emisie, OMV túto možnosť zjednodušila. Aby tankovanie bolo čo najpohodlnejšie, spoločnosť stále rozširuje dopĺňanie tejto kvapaliny priamo zo stojanov. Táto možnosť je už dostupná na 28 čerpacích staniciach a postupne bude pribúdať i na ďalších.

Do roku 2050 spoločnosť plánuje dosiahnuť uhlíkovo neutrálnu produkciu a portfólio produktov s nízkou alebo nulovou uhlíkovou stopou. Možnosť tankovať klimaticky neutrálne je teraz dostupná na každej čerpacej stanici OMV. Členovia OMV SMILE & DRIVE klubu navyše získavajú za každé tankovanie vernostné body, ktoré teraz môžu priamo na čerpacej stanici, na webe alebo cez mobilnú aplikáciu použiť aj na zníženie svojej uhlíkovej stopy - už 30 vernostných bodov vyváži rovnaký objem emisií, aký sa do atmosféry uvoľní pri spaľovaní 32 litrov paliva.

Prispieť k ochrane klímy môžu v ešte väčšom meradle aj firemní zákazníci. Palivová karta OMV Climate Neutral Card im umožní neutralizovať dopad emisií CO2 buď za každý liter zakúpeného paliva alebo za  množstvo, ktoré si určí sám zákazník. Informáciu o tom, do akej miery prispeli k znižovaniu uhlíkovej stopy, majú vždy k dispozícii prostredníctvom zákazníckeho portálu. Rovnako môžu kompenzovať zakúpené palivá aj ekologicky zmýšľajúce spoločnosti, ktoré disponujú vlastnou nádržou na naftu alebo benzín.
OMV v spolupráci so spoločnosťou ClimatePartner, ktorá je lídrom v poskytovaní riešení na ochranu klímy, podporuje projekty ako napríklad opätovné zalesňovanie alebo projekty zamerané na využívanie obnoviteľných zdrojov energie, ako je veterná energia či organický odpad. Skleníkové plyny tvorené na Zemi sa v atmosfére rovnomerne rozplývajú a ich životnosť je až 120 rokov. Nie je preto podstatné, na ktorom mieste Zeme vznikajú a kde presne im predchádzame. Nejde o aktivitu s účelom vytvárania zisku, OMV všetky získané prostriedky v rámci iniciatívy v plnej výške viaže na certifikované projekty.

Do projektu klimaticky neutrálneho tankovania sa samozrejme zapája aj spoločnosť OMV. „Klimatické zmeny ovplyvňujú každého z nás, a preto chceme byť aj my prispieť k zmierňovaniu ich následkov. Aj preto naši zamestnanci prešli na klimaticky neutrálne palivové karty,“ hovorí Ján Hrivňák, Country Card Sales Manager SK/HU v spoločnosti OMV.
A preto v budúcnosti bude modrozelená značka ešte zelenšia.

„Čerpacia stanica by mala byť príjemné miesto na posedenie s priateľmi. Budú na nej stanice pre elektromobily. Solárne panely úplne vystačia na plynulý chod prevádzky. Budeme využívať všetko, čo nám príroda dáva. Voda zo striech úplne postačí na chod umyvárne. Všetko, čo čerpacia stanica odoberie zo životného prostredia, mu ekologickým spôsobom vráti. Tak si to predstavujem.“
Ingrid Šrámková, prevádzkovateľka ČS OMV Trebišov

Motorové oleje