OMV webstránky
Zavrieť

Tipy pre efektívnu jazdu

Pri používaní palív MaxxMotion OMV kompenzuje 20 % emisií oxidu uhličitého generovaných počas jazdy. A to podporou projektov na ochranu lesov. Svoju uhlíkovú stopu však môžete znížiť aj efektívnou jazdou.

Úsporná jazda vyžaduje pozornosť a zručnosť. No disciplína sa vypláca. Dôležitým benefitom je úspora paliva a tým aj vašich financií. Zlepšením štýlu jazdy však vplývate aj na zníženie emisií oxidu uhličitého, ktorý produkuje vaše vozidlo.

O množstve vypustených emisií do ovzdušia rozhoduje z veľkej časti práve vodič.

Spôsob, akým zaobchádzate s vozidlom a ako s ním jazdíte má zásadný vplyv na spotrebu paliva a na váš vplyv na životné prostredie.
 

img_Tipy_Icon1_sk

Jazdite konštantnou rýchlosťou

Pri jazde konštantnou rýchlosťou má vozidlo nižšiu spotrebu. Keď zrýchľujete, spálite automaticky viac paliva. Ak chcete dosiahnuť vyššiu rýchlosť, dynamicky zrýchľujte a čo najskôr zaraďte vyšší prevodový stupeň.

 

img_Tipy_Icon2_sk

Jazdite s odstupom

Snažte sa mať nadhľad, prehľad a jazdite rovnomerne. Ak budete dodržiavať dostatočný odstup od auta pred vami, bude vaša jazda bezpečnejšia, plynulejšia  a ešte aj ušetríte na spotrebe. Okrem toho budete minimalizovať opotrebenie bŕzd. Aj časté brzdenie vplýva na vyššiu spotrebu.
 

img_Tipy_Icon3_sk

Jazdite na najvyššom prevodovom stupni

Vyhnite sa zbytočne vysokým otáčkam motora, pretože tým spotrebúvate viac paliva a zvyšuje sa opotrebovanie. Mali by ste jazdiť čo najnižšou rýchlosťou. Pri mnohých vozidlách je už v mestskej premávke možné zaradiť najvyšší prevodový stupeň, čím sa znižuje spotreba a hlučnosť.
 

img_Tipy_Icon4_sk

Zastavte motor, keď stojíte

Mnoho moderných vozidiel už má automatický štart-stop systém, teda automaticky fungujúci systém na zníženie spotreby paliva. Hneď ako vozidlo stojí, motor sa vypne a po stlačení spojky alebo uvoľnení brzdového pedálu sa znova naštartuje.

 

img_Tipy_Icon5_sk

Vypnite kúrenie

Vypnite klimatizáciu aj vyhrievanie sedadiel ak je to možné. Tieto zariadenia sú dôležité pre komfort vodiča aby sa počas jazdy cítil čo najlepšie, ak ich však nepotrebujete, vypnite ich.


 

img_Tipy_Icon6_sk

Použite navigáciu

Navigačné zariadenia pomáhajú vodičovi nájsť najkratšiu alebo najlepšiu trasu. Ušetrí to čas a zbytočný stres a môže sa lepšie sústrediť na efektívny, hospodárny štýl jazdy.


 

img_Tipy_Icon7_sk

Skontrolujte tlak v pneumatikách

Tlak v pneumatikách by sa mal pravidelne kontrolovať. Ak ho máte príliš nízky, pneumatiky sa rýchlejšie opotrebúvajú a tým sa zvyšuje spotreba paliva.


 

img_Tipy_Icon8_sk

Vyhnite sa zbytočnému nákladu

„Nenoste“ zbytočný náklad. V lete vyložte z kufra napríklad snehové reťaze a iné nepotrebné veci. Dajte si pozor aj na šírku pneumatík - ak sú zbytočne široké, zvyšujú hmotnosť vozidla a valivý odpor.

 

img_Tipy_Icon9_sk

Pravidelne kontrolujte svoje auto

Pravidelne kontrolujte technický stav vášho vozidla. Usadeniny na príslušných komponentoch motora môžu znížiť jeho výkon a zvyšujú spotrebu paliva. Odborníci preto odporúčajú vykonať ich servis aspoň raz ročne.
Pomáha aj používanie kvalitných prémiových palív - palivá MaxxMotion s jedinečnou technológiou ACTIVEFLOW, čistia a udržujú motor čistý, čo pomáha znižovať emisie a preĺžiť životnosť motora.

Motorové oleje